Az antropozófus készítményekről

Jellemzően két cég, a Bad Boll városában található Wala és az onnan nem messze lévő Schwabisch Gmündben található Weleda nevű gyógyszercég gyártja őket. Mivel van néhány hasonló készítmény, ezért a gyógyszer neve mellett  meg szoktuk említeni, hogy melyik cég gyártja a készítményt.

A készítmény neve többnyire csak utal a benne található szubsztanicákra, ezért érdemes mindig megnézni az összetevőt, hogy mit is tartalmaz egy-egy szer. Illetve van olyan is, amikor a névből egy összetevő sem derül ki.

Tartalmazhat:

  • növényi
  • állati
  • ásványi

eredetű anyagokat, amelyek vagy elemi minőségben (valódi hatóanyag-tartalommal) vannak a készítményben, vagy pedig potenciált, homeopatizált formában.

potenciálásról: Hahnemann által kifejlesztett, majd az antropozófus gyógyszerészet során továbbfejlesztett folyamatról van szó. Két fő része van a folyamatnak: az egyik a hígítás (vagy 10x-esére, ilyen esetben a szubsztancia mögött egy D betűvel jelöljük ezt; vagy a 100X-osára, ekkor egy C betű kerül mögé), a másik folyamat a dinamizálás. A homeopátiában az ütve rázással történik a dinamizálás, amikor is a kémcsövet egy kemény, de rugalmas felülethez ütik. A Wala gyógyszercég ringatja a kémcsövet, üveget megadott ideig, majd hagyja lenyugodni az oldatot. Így egy lemnisztkáta formában, buborékolva dinamizálódik a szer. A Weleda pedig örvénykeltéssel teszi ugyan ezt. A dinamizálás mindig az egyes hígítási lépések között történik. Tehát egy Belladonna D3 nevű készítményt 3 alkalommal hígítottak mindig a 10x-esére, és a hígítási lépések között dinamizálták.

Ezzel a folyamattal egy szubsztanicából a szellemit tudjuk kibontakoztatni.

Az antropozófus készítmények a D-s, azaz a tízes hígítást használják.

A szerek összetevőinél szerepel továbbá még az is, hogy milyen készítményről van szó, hogyan „nyerték ki” a szubsztanciát. Leggyakrabb jelzések: aquos. (vizes kivonat), decoctum (főzet), ferm. (fermentáció), Gl (glicerines kivonat).

Ezek az információk az adagolás szempontjából lesznek majd később fontosak. Egy készítményre nézve, a benne található szubsztanciák és azok potenciái alapján megítélhető, hogy kb. milyen gyakran érdemes bevenni.


Kiszerelés:

glob. azaz globuli, tehát elszopogatandó golyócskák – a golyócskákhoz kézzel nem szabad hozzáérni, a kupakba kiöntve, onnan a szájba (nyelv alá téve) kell elszopogatni. A száj tiszta legyen, a nyálkahártyáról történő felszívódást ne akadályozza semmi, tehát előtte enni-inni 5-10 percig nem lehet.

inj. azaz injekció. Leggyakoribb az 1ml-es kiszerelés, amelyet sc, tehát subcutan (a bőr alá) szúrva kell beadni. Ez történhet a felkarba, lapockák közé a felemelt bőrredőbe, hasba vagy a kezelni kívánt terület körül a közelében valahova. Differenciálási szempont lehet a praktikusság (magának adja be a beteg pl.), illetve az ÉIR szereit felkarba, a RR szereit nyaki bőrredőbe, VACS szereit has bőrébe lehet injekciózni.

oldatok, amelyeket adagolását cseppekben mérjük

Kúp – értelem szerűen

krémek, kenőscsök, spray-k, olajok, szemcseppek

A kiszerelésnél és bevitel módjánál gyakran szóba kerül egy elv, amelyet szintén nem szabad egyoldalúan és kizárólagosan tekinteni, de sokszor viszont érdemes megfontolni:

Az ÉIR-re a külső pakolások, borogatások, olajok, bedörzsölések – tehát az érzékelés oldaláról bevitt módok hatnak a legjobban.

A RR-re a keringés útján bejuttatott szubsztanciák. Légzőszervrendszerre az inhalációk (sok injekciós készítmény – Pulmo/Vivianit, Cuprum aceticum, Gencydo, stb – inhalátorba fecskendezve inhalálható), keringési rendszerre az injeckiók.

A VACS rendszerre a szájon át bevitt, majd az emésztés útját bejárt golyók, cseppek, oldatok hatnak a legjobban.


Hogyan hatnak? Milyen formában találjuk meg a szubsztanciákat egy-egy készítményben?

Az itt leírt információk nagyon sarkosak, pontszerűen vázoltak és sematikusak. Az antropozófiában nagyon fontos, hogy individuális terápiáról van szó, tehát szó nem lehet semmiféle protokollról. Minden egyedi, így az adagolás, a mit mire miért adunk kérdése és az egyedi hatás is nagymértékben különbözhet. Azért jó mégis az alábbiakat megemlíteni, mert egyfajta igazodási pont, ahonnan el lehet indulni. Végül mindenkinek a saját intuitív és inspiratív gyógyítói útját kell bejárni, az alapján, amilyen visszajelzések érkeznek a pácienstől a szoros esetkövetés kapcsán.

Szintén nem kizárólagos elv, de a megértést segítő gondolat:

a növények egy bizonyos felfogás és beosztás szerint (kozmológiai szempontból a Föld-inkarnációk és a lénytagok fejlődésének tekintetében) az asztráltestre, az állati készítmények az étertestre, az ásványi szubsztanciák pedig az énorganizációra hatnak.

1. Növényi készítmények:

Az antropozófus növényi készítmények túlmutatnak az egyszerű fitoterápián. Egyrészt, mert nem csak elemi, őstinktúra vagy vmilyen kivonat formájában, hanem potenciált, homeopatizált formában is megtalálhatók a készítményekben. Másrészt nem csupán egy gyógyszer-helyettesítési módról van szó, ahol a növényben található ilyen-olyan hatóanyagok materiális szinten elvégzik a dolgukat.

Létezik egy szelíd, a gyógyszerekhez képest éteribb hatása a növényeknek, amelyek által erősíti az étertestet (pl. carduus marianus – máriatövis, mint a máj szere, crategus – galagonya a szívet erősíti, equisaetum – zsurló vízhajtó hatású). Ezek kívül vannak mikro-és makrokozmikus összefüggések, amelyek mélyebb megértés adnak az egyek növények és szervek/megbetegedések kapcsolatához.

Kiemelt helyet foglalnak el az antropozófus gyógyászatban a cserző és keserű vagy savanyú anyagok. Ilyenkor jellemzően nem potenciált formában használjuk. Rengeteg indikációban használhatók, mivel a hatásuk az, hogy az étertestet megnyitják az asztráltest befogadására. Az asztráltestet úgy irányítja, hogy az a megfelelő feladatát lássa el (pl. ragadja meg az étertestet és tekercselje le az anyagot, működtesse az emésztést,stb). Az „elszabadult”vagy gyenge asztrált az adott probléma jelzi – pl. asztmás panaszok, emésztési gyengeség, cachexia, stb.

pl: Veronica őstinktúra esténként 5 csepp asztma bronchialéban; Bitter elixir (gentiana –sárga tárnics, arthemisia-üröm, taraxacum-gyermekláncfű, mint keserű anyagok) felfúvódásban, meteorizmusban; Arthemisia/Resina laricis szempanaszok esetén allergiás rhinitisben; Gentiana Magen globuli emésztési gyengeség, étvágytalanságban.

2. Ásványok:

Potenciált és elemi formában is előfordulnak a készítményekben.

Az ásványok esetében két fontos dolgot emelnék ki. Itt említeném meg a tria princípiát – azaz a só – merkúr – sulphur folyamatokat a szervezetben. Természetesen itt nem csak ásványok jöhetnek szóba, hiszen pl. a sófolyamatokat, mint a kristályodás, kiválás, keményedés más szubsztanciák is képviselik, mint a magas kovatartalmú növények, mégis elsődleges képviselőjük a kvarc, de a nevében is benne van, hogy ez a princípium ásványi szerekkel írható le leginkább.

A másik ásványokhoz kapcsolható működési elv az, hogy egyes szubsztanciák úgy hatnak a szervezetben, hogy egy-egy lénytagot képesek „megragadni”, és azt a „megfelelő helyre irányítani”, vagy felszabadítani más számára. Ilyenekre példa: a phosphor az én hordozója az idegek mentén; a vas az én hordozója az erek mentén, stb.

3. Fémek (7 fém – a 7 bolygóhoz kapcsolódva) kiemelt helyet foglalnak el az antropozófus gyógyászatban. Számos elkészítési, gyógyszerbe viteli módja létezik.

Az egyik kiemelkedő – az antropozófus gyógyászat sajátja – a met.prep. készítmények. Vákuumdesztillációval a fémet gőz állapotra hevítik, majd egy üvegfelületre csapódik ki, ahol ez a bőrszerű réteg egy amorf állapotú fémet tartalmaz – ezt homeopatizálják. Ez a gesztus, miszerint egy idegszerűt a saját lelki-szellemi minőségünkkel átolvasztani, megmunkálni az emberi biográfia, én-fejlődés jellegzetessége. Idézet a Vademecumból: „Ez talán a krónikus deformációt okozó bőr és nyálkahártya megbetegedésekre érvényes (krónikus-obstruktív tüdőbetegségek, krónikus-gyulladásos bélbetegségek), a kötőszövetekben (reumatikus megbetegedések, intersticiális tüdőfibrosák), vagy magában a vérben (hemolísiák, autoimmun citopéniák). Immunológiailag az Én-organizáció jelentősége az immunszabályozás jelentőségének növekvő felismerésében tükröződik, melynek nem szabad sem hamis immuntoleranciába, sem pedig féktelen autoagresszióba átcsapnia. Az immunszabályozás kompetenciája minden embernél individuális tanulási folyamatoknak köszönhető, ez az egyik központi, testi kifejeződése a legmagasabb emberi lénytagnak, az Én-nek, mely működésében az biográfiailag növekvő mértékben képes az emberi szervezet minden szintjén bevésődni, átolvasztani és újraformálni.”

4. Állati készítmények

Potenciált, homeopatizált formában találhatók meg az antropozófus készítményekben.

Két alapvető típus van: az egyik valóban az állati készítmények, amelyek lehetnek méhből, méhkirálynőből, hangyából, darázsból vagy kígyóméregből; a másik pedig a szervpreparátumok. A szervpreparátumok zömében szarvasmarhából származnak, csupán néhány szervpreparátum készül nyúlból vagy sertésből.

Az állati eredetű készítmények használatának egy kis ízelítő messze a teljesség igénye nélkül:

méh – fokozott éteri túltengés, duzzanat, gyulladásos duzzanat

méhkirálynő – szorongás

hangyasav – visszavinni az élettelenből az élőbe, ami onnan kivált (tehát degeneratív folyamatok)

kígyók (lachesis, vipera, bothrops, naja) – főleg keringési szerek, alvadás, gyulladás, stb. hívószavakkal

A szervpreparátumokat krónikus vagy elhúzódó betegségek esetén az adott szerv tonizálására használjuk. Gyakorlatilag bármiből készül szervpreparátum. Számos készítmény tartalmaz szervpreparátumot az érintett szerv támogatására (pl. Larynx/Apis comp – gége ödémával járó gyulladása (ezen a két komponensen kívül más szubsztanciák is vannak benne).

Gyakran használt szervpreparátum komplex: Organum quadruplex – mind a négy szervet tartalmazza, és éterileg erősít, megalapozza a terápiát pl. ha lentről szeretnénk építkezni.

5. A homeopátiás hatáselv – a simileelv

Sok esetben az antropozófus készítményekben található potenciált, homeopatizált készítmények nem a fent leírtak elvén működnek, hanem a klasszikus homeopátiás simile elven.

Dióhéjban: a simile elv a proving (gyógyszervizsgálati kép) módszerével írható le jól. Egészséges emberben a szert szedve kialakulnak bizonyos tünetek. Ez egy szer tüneti képe. Az adott szer arra a tünet együttesre lesz jó, ami a leginkább megegyezik egy szer gyógyszervizsgálati képével. Ez a hasonlót hasonlóval elv, azaz a simile elv.

Számos növényi, állati és ásványi szer a simile elv alapján kerül a készítményben. Sok antropozófus orvos homeopátiával is foglalkozik. Ilyen esetben a konstitúció, azaz az alkat megtámogatható nagyobb potenciájú szerekkel – ez esetben a szer mentális, lelki, szellemi gyógyszervizsgálati képe az útmutató. Számos könyvben, mint pl. az Individual Pediatrics-ban is a betegségek kezelésénél ad útbaigazítást a szerző, hogy milyen gyakran használt (homeopátiás nevén polichrest) szerek jönnek szóba az adott betegségek konstitúcionális kezelésénél.

Az antropozófia nyelvére a simile elvet úgy lehet átültetni, hogy ez egy helyettesítő átvitel. Tehát a hasonlóság alapján kiválasztott szer hat ott addig pl egy fájdalomban, amíg a lénytag (fájdalomnál az asztráltest) vissza tud húzódni a helyére.

6. A doronokról

Végül, de nagyon nem utolsósorban, hanem legfontosabbként kiemelve jöjjenek a DORONOK. A doron ajándékot jelent. R. S. eredetileg db doront írt le, amely ajándék az adott probléma kezelésében. Itt többnyire nem potenciált szerekről van szó, hanem elemi minőségben vannak jelen a készítményben. Úgy szólítja meg a szervezetet, hogy a két pólus felől, kiegyenlített hasson. A betegségnek megfelelően „rosszul” működő lénytagokat polárisan, plasztikusan-dinamikusan kezeli az adott szervben.

Az antropozófus készítmények bővülésével számos szert neveztek még el –doron végződéssel, de ezekben sokszor nem az itt leírt, hanem a fenti elvek alapján működő szubsztanciák vannak. Pl a Pertudoron köhögésre való (személyes véleményem szerint nem annyira hatékonyan – ettől sokkal népszerűbb és jobb köhögős szerek vannak), de nagyon sok, inkább a simile elv alapján működő szubsztanciákat tartalmaz. De az eredeti doronok bátran adhatók (R.S szerint pl. a Cardiodoront a csapvízbe kellene keverni).

Eredeti Doronok

  • Cardio
  • Choleo
  • Bio (Bidor)
  • Dermato
  • Digesto
  • Meno
  • Reno
  • Hepato

Később kifejlesztettek

  • Anaemo
  • Vulno
  • Scleron
  • Gencydo
  • Iscador

(köszi, Henrik!)

Adagolás a készítmények típusa alapján

A szerek adagolásai két fontos dologtól függenek. Akut vagy krónikus-e a kezelt betegség, illetve a választott készítmény milyen szubsztanciákat, milyen potenciában tartalmaz és mi a hatásmechanizmusa.

Akut betegség esetén többnyire potenciált készítményekről van szó. Ez esetben a lenti potenciaválasztó táblázat tud segíteni, de nagyon leegyszerűsítve: injekciót napi 1x, max 2x, és maximum három napon át érdemes adagolni úgy, hogy mellé ugyan azt a szert globulus formájában ne kapja. Később lehet még további 3-4 napig folytatni a kezelést globulussal. Nem inj. pártiak, illetve az injekciót nem akaró beteg esetén (vagy mert nincs is olyan kiszerelésben vagy nem érdemes heroikus beavatkozást végezni egy egyszerű náthánál) lehet  a globulusokkal kezdeni: naponta 3-5 alkalommal, alkalmanként 3-4 golyót a kupakba borítva kell adagolni KEZDETBEN, majd 1-2 naponta a GYAKORISÁGON csökkenteni. Az előírásban 5-10 golyók szerepelnek, de ha nem a bejutatott mennyiségről, hanem a potenciált szer által közvetített hatásról van szó, akkor lényegében nem fontos, hogy a golyók száma olyan sok legyen. Ha a választott készítmény 24-48 órán belül nem hoz változást, akkor nem feltétlen a gyakoriságot kell növelni, vagy tovább adni, hanem további differenciál diagnózissal más készítményt választani, vagy más készítménnyel kiegészíteni az adott kezelést.

Golyók oldása: lehet spórolni azzal, hogy az ember felold 4-5 golyót, de ez esetben figyelni kell a potenciára. Ha a szubsztancia pl D3-mas volt, akkor azt nagyobb mennyiségű vízben igencsak felhígítjuk, és már lehet, hogy nem azt a hatást érjük el, amit szerettünk volna. De pl D12-14-es potenciálnál gyakorlatilag már mindegy, hogy egy oldatba vitellel D13-15-re hígítjuk. Később ebből az oldatból lehet az adagolási gyakorisággal megegyező gyakorisággal kortyolni.

Krónikus esetben:

a növényi szereket kb. a fitoterápiás adagolásnak megfelelő hosszig lehet, érdemes adagolni. Tehát nem baj, ha vannak benne szünetek.

a DORONoknál és a többi készítménynél jól bevált az intervallumterápia. Tehát a beteg kapja a szert 6-8 hétig, majd ugyan ennyi szünet. Fontos a folyamatos utánkövetés, tehát kezdetben a tájékoztatóban leírt adagolás legalacsonyabb dózisát követve, majd a beteg tudjon azonnal jelezni, hogy milyen tüneteket váltott ki esetleg a szer szedése (vagy semmi hatása, tehát az adagot lehet a dózis növelni).

A pontencia alapján történő adagolás

alacsonyközepesmagas potenciák
PotenciaD1-D6D10-D15D20-D30
oldat vagy golyó adagolási gyakorisága3-4x10-15 csepp
3-4x5 glob

Nagyon akut esetben óránként, vagy gyakrabban.
3x10-15 csepp
3x3.4 glob
1x naponta

Akut esetben itt is szükség lehet napi többszöri adásra is!

Konstitucionális terápiánál létezik a heti 1x vagy akár havi 1x-i adagolás is.
Menü bezárása